Award Recipients

Master Breeders

1944

William MacPherson, Thomasville, Ga. 

1945

W. R. Kenan, Jr., Lockport, N.Y.

1946

George W. Sisson, Jr., Potsdam, N.Y.

1947

E. S. Brigham, St. Albans, Vt.

1948

Guy Miller, Modesto, Calif. 

1949

Dr. Howard D. Odum, Chapel Hill, N.C.

1950

Judge J. G. Adams, Asheville, N.C. 

1951

N. M. Tibbles, Independence, Ore. 

1952

Frank W. Barber, Fayetteville, Tenn. 

1953

Herman F. Heep, Buda, Texas

1954

Dale Dean, Ridgeway, Mich. 

1955

Maurice Pollak, Lincroft, N.J.

1956

J. L. Hutcheson, Jr., Rossville, Ga. 

1957

John R. Sibley, Spencer, Mass. 

1958

J. Chester Elliff, Tulia, Texas

1959

A. W. Sweet, Sixes, Ore.

1960

Col. H. G. Wilde, Lenox, Mass.

1961

C. Edward Knolle, Sandia, Texas

1962

Russel Hoar, Newark, Ohio

1963

William Ross Proctor, Pittstown, N.J. 

1964

Clifton F. Russell, Rossville, Ga.

1965

Chester Folck, Springfield, Ohio

1966

C. Scott Mayfield, Athens, Tenn.

1967

E. E. Greenough, Merced, Calif.

1968

Henry Uihlein, Lake Placid, N.Y.

1969

Charles S. Kelly, Hudson, Wis.

1970

H. Fowler Hupman, Springfield, Ohio

1971

Milton Humberd, Cleveland, Tenn.

1972

Willis Rupert, New Waterford, Ohio

1973

Earl Hutchinson, Tunbridge, Vt.

1974

Antone J. Regli, Ferndale, Calif.

1975

Mrs. Diana Ryan, Newport, R.I.

1976

James and Georgia Pappas, Modesto, Calif.

1977

Mrs. H. G. Wilde, Lenox, Mass.

1978

Henry W. Black, West Baldwin, Maine

1979

John Bishop VI, Columbus, N.J.

1980

Mrs. A. G. Rankin  and Sons, Faunsdale, Ala.

1981

W. L. Payton, Stephenville, Texas

1982

Curtis Hobson, Athens, Tenn.

1983

Stanley N. Chittenden, New Lebanon, N.Y.

1984

Walter H. and Joan Brown, Hughson, Calif.

1985

Newell Mills, Fallon, Nev.

1986

John R. Owen, Lewisburg, Tenn.

1987

Robert S. Pike and Family, Cornish, Maine

1988

Ray Chamberlain, Wyoming, N.Y.

1989

Ralph and Betty Reichert, Riley, Kans.

1990

Stanley K. Bansen, Dayton, Ore.

1991

Henry P. Knolle, Sandia, Texas

1992

Phil V. Fanelli, Hilmar, Calif.

1993

Dr. J. J. Malnati, Newberry, S.C.

1994

Walter and Sally Goodrich, West Danville, Vt.

1995

Edward, Harold, and Donald  Wright, White River Junction, Vt.

1996

Elmer D. Larson, Roy, Wash.

1997

Albert Bradford, Turner, Maine

1998

Robert Stiles Family, Clearbook, Va.

1999

Robert and Barbara Howard, Tillamook, Ore.

2000

Charles L. Lutz, Newton, N.C.

2001

Duane Kuhlman, Snohomish, Wash.

2002

Duane Wickstrom, Hilmar, Calif.

2003

James Chaney, Bowling Green, Ky.

2004 Charles J. Steer, Cottage Grove, Tenn.
2005 William, Barbara and David Mason, Buhl, Idaho
2006 Aaron Richards, Farmington, Utah
2007 Robert Bignami and Harlan Askeland, Orland, Calif.
2008 James S. Huffard III, Crockett, Va.
  2009 Ahlem Farms Partnership and Ed Fisher, Hilmar, Calif.
  2010 Donald and Elsa Sherman, Hilmar, Calif.
  2011 Dan K. Bansen, Dayton, Ore.
  2012 Dutch Hollow Farm, Paul Chittenden Family, Schodack Landing, N.Y.

Back to top of page

Distinguished Service Award

1954

W. W. Trout, Springfield, Ohio

1955

Harold J. Turner, Bethel, Vt.

1956

Judge Peter J. Shields, Sacramento, Calif.

1957

R. C. Calloway, Baton Rouge, La.

1958

Lynn Copeland, Nashville, Tenn.

1959

Chester Folck, Springfield, Ohio

1960

Ernest Greenough, Merced, Calif.

1961

Paul Jackson, Wilmington, Ohio

1962

Harriet J. Groos, Vancouver, Wash.

1963

R. K. Stout, Lansing, Mich.

1964

Herbert G. Myers, Boise, ID

1965

Charles S. Kelly, Hudson, Wis.

1966

Joseph F. Sawyer, Galt, Calif. 

1967

Henry P. Knolle, Sandia, Texas

1968

H. I. Sawyer, Hughson, Calif.

1969

M. L. Baird, Springfield, Ohio

1970

E. Lea Marsh, Jr., Old Lyme, Conn.

1971

Stanley N. Chittenden, New Lebanon, N.Y.

1972

Arthur Dieterich, Sherman, Texas

1973

Amzi Rankin, Jr., Faunsdale, Ala.

1974

Capt. T. J.  and Elizabeth Bay , Lynden, Wash.

1975

Mrs. Thomas H. Carruthers, III, Glendale, Ohio

1975

Paul Sparrow, Athens, Tenn.

1976

Wyatt A. Williams, Orange, Va.

1977

Dr. J. H. Arnold, Newnan, Ga.

1977

Reuben R. Cowles, Statesville, N.C.

1978

Jean E. Lemmermen, Tiffin, Ohio

1979

John Weir Jr., Geuda Springs, Kans.

1980

Clyde K. Chappell, Knoxville, Tenn.

1980

Newell Mills, Fallon, Nev.

1981

Harold Wright, White River Junction, Vt.

1982

C. L. Collins, Jr., Sylacauga, Ala.

1983

Ray Chamberlain, Wyoming, N.Y. 

1984

Dr. C. A. Ernstrom, Logan, Utah

1985

J. F. Cavanaugh, Columbus, Ohio

1986

W. Charles McGinnis, Mountville, S.C.

1987

G. Joe Lyon, Toledo, Iowa

1988

Dr. John Wilk, Raleigh, N.C.

1989

Robert Lord, Woodstock, Vt.

1990

Dr. H. Duane Norman, Fulton, Md.

1991

Edwin L. Crotty, Trenton, N.J.

1992

Richard A. Riggs, Evansville, Ind.

1993

Maurice E. Core, Columbus, Ohio

1994

John Giacomini, Eureka, Calif.

1995

W. R. Lutz, Newton, N.C.

1996

Max Gordon, Winchester, Ind.

1997

Harold Owens, Frederic, Wis.

1998

Richard Clauss, Hilmar, Calif.

1999

Elmer D. Larson, Burlington, Wash.

2000

Dr. J. J. Malnati, Newberry, S.C.

2001

Harold W. Roller, Weyers Cave, Va.

2002

Ray R. Schooley, Marshfield, Mo.

2003

D. L. Strandberg, D.V.M., Alma Center, Wis.

2004 Neal F. Schirm, Canal Winchester, Ohio
2005 J. Lawrence Benson, New Lebanon, N.Y.
2006 Ted W. Luther, Mt. Ulla, N.C.
2007 Alvin Moss, Litchfield Park, Ariz.
2008 David W. Spahr, Findlay, Ohio
  2009 Dr. Robert C. and Helene Z. Dreisbach, Mercer, Penna.
  2010 Paul C. Chittenden, Schodack Landing, N.Y.
  2011 Donald Sherman, Hilmar, Calif.
  2012 John Palmer, Cornish, Maine

Back to top of page

AJCA-NAJ Award for Meritorious Service

1999

Morris B. Ewing, Tucson, Ariz.

2000

Allen D. Meyer, West Fargo, N.D.

2001

Calvin Covington, Ocala, Fla.

2002

John Jeter, Hilmar, Calif.

2003

Merlin D. Woodruff, Urbana, Ohio

2003

M. Charlene Nardone, Orient, Ohio

2004 Michael Brown, Seattle, Wash.
2005 Rodger Hoyt, Delaware, Ohio
2006 Clarence C. Olson, Madison, Wis.
2007 John C. Wilk, Ph.D., Raleigh, N.C.
2008 Henry Dowlen, Lewisburg, Tenn.
  2009 Ronald E. Pearson, Ph.D., Blacksburg, Va.
  2010 Joseph A. Lineweaver, Ph.D., Radford, Va.
  2011 David L. Brandau, Wilton, Wis.
  2011 David E. Parkinson, Sahuarita, Ariz.
  2012 Duane Norman, Ph.D., Fulton, Maryland
  2012 Curtis P. Van Tassell, Ph.D., Beltsville, Maryland
Back to top of page
Honorary Members, American Jersey Cattle Association
Hilton Boynton, Ph.D., University of Massachusetts
Clyde Chappell, Ph.D., University of Tennessee
Blair Maxwell "Max" Drake, NOBA
Professor W. H. Eaton, Auburn University
Morris B. Ewing, American Breeders Service
Peter Kayano, Kiyosato Educational Experiment Project
Richard H. Kellogg, COBA
W. D. Knox, Hoard's Dairyman
Norma Stong Lyon, Toledo, Iowa
Eugene C. Meyer, Hoard's Dairyman
Robert E. McDowell, Ph.D., Cornell University, NCSU
Anne E. Perchard, M.B.E., Jersey
Ronald E. Pearson, Ph.D., Virginia Tech
W. E. Petersen, Ph.D., University of Minnesota
R. Dean Plowman, Ph.D., Agricultural Research Service, USDA
Carlos E. Robert, Costa Rica
Harry A. Strohmeyer, White Plains, N.Y.
Antonio C. Urquiza, Queretaro, Mexico
Danny Weaver, Cary, Ill.
John M. White, Ph.D., Virginia Tech
John C. Wilk, Ph.D., North Carolina State University
Merlin Woodruff, Urbana, Ohio